Artykuł biznes.onet.pl z dnia 24.09.2017

 Drożeje węgiel do ogrzewania domów

 

– Wzrosty cen są wręcz dramatyczne. Nie przypominam sobie tak wysokich cen węgla na składach – mówi w rozmowie z WysokieNapiecie.pl Łukasz Horbacz, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Ceny na składach są już o 10-20% wyższe w porównaniu do września ubiegłego roku.

 

Zdaniem Horbacza to jeszcze nie koniec podwyżek. – Ceny nie przebiły jeszcze magicznej kwoty 1000 złotych za tonę węgla grubego, ale sezon dopiero się rozpoczyna i trzeba się liczyć z dalszymi wzrostami. Myślę, że cena w przedziale od 900 do 1100 zł za tonę popularnego „orzecha” to będzie realny poziom – prognozuje Horbacz. Przebicie poziomu 1000 zł za „orzecha” w szczycie sezonu grzewczego przewiduje także członek zarządu jednej z polskich grup energetycznych, z którym rozmawiali dziennikarze portalu WysokieNapiecie.pl.

 

Ten sortyment węgla jest najczęściej kupowany choćby w Poznaniu. – Idealnie nadaje się bowiem do starych pieców, m.in. kaflowych – przyznaje Sylwia Pospieszna z poznańskiego składu węgla TaniePalenie.pl. Dzisiaj w tym składzie orzech kosztuje jeszcze 850 zł/t, ale Pospieszna zwraca uwagę, że to już 10-20% więcej, niż rok temu. – Takiego węgla z polskich kopalń brakuje, większość to importowany, głównie z Rosji – tłumaczy.

 

Dlaczego węgiel drożeje?

 

Przyczyn wzrostu cen węgla jest kilka. Po pierwsze, dołek cenowy trwający od 2014 do połowy 2016 roku zmusił spółki węglowe do ograniczenia inwestycji. Gdy węgiel energetyczny w europejskim hubie – portach ARA (Amsterdam, Antwerpia, Rotterdam) – kosztował tylko 45 dolarów za tonę, kopalnie otwierały mniej ścian wydobywczych i dziś, chociaż ceny w portach ARA przekraczają już 90 dol./t wciąż mają mniejsze zdolności produkcyjne. Nadmiaru węgla na eksport nie ma nawet u największego producenta w regionie – Rosji.

 

Luki od lat nie zapełniają także krajowe kopalnie, które w ostatnim czasie także mniej inwestowały – Przez ostatnie trzy lata kopalnie wchodzące w skład Polskiej Grupy Górniczej walczyły o przetrwanie, nie myślano o otwieraniu nowych frontów wydobywczych, co pozwoliłoby utrzymać stabilne wydobycie. Teraz odczuwamy tego oczywiste skutki – wyjaśnia Łukasz Horbacz.

 

Zdaniem Horbacza trzecim powodem wzrostu cen jest walka ze smogiem. Ze względu na uchwały antysmogowe województw śląskiego i małopolskiego górnictwo wycofało się ze sprzedaży mułów i flotów. – To tworzy lukę 500-600 tys. ton węgla na potrzeby komunalno-bytowe, którą można byłoby zasypać miałami węglowymi, których jednak także brakuje – dodaje.

 

Czwartym czynnikiem może być po prostu spekulacja. Tuż przed rozpoczęciem kryzysu finansowego w 2008 roku ceny węgla na światowych rynkach przebiły 200 dolarów za tonę. W ten sam sposób rosły wówczas ceny wielu innych surowców, czego nie dało się uzasadnić jedynie ich dostępnością na rynkach.

 

Będą ponowne spadki?

 

– Naszym zdaniem obecny poziom cen jest nie do utrzymania w dłuższym terminie. Cena równowagi w portach ARA to nie 90, ale 60-65 dolarów za tonę – ocenia Krzysztof Szlaga, prezes kopalni Bogdanka. Na krajowym rynku nie spodziewa się jednak spadków w najbliższym czasie. – Produkcja węgla w Polsce spadła w pierwszym półroczu o 5% i to ma przełożenie na sytuację rynkową – wyjaśnia Szlaga, ale nie chce prognozować, do jakiego poziomu ceny mogą jeszcze wzrosnąć.

 

Tzw. sektor komunalno-bytowy (gospodarstwa domowe, szkoły, szpitale) zużył w 2016 r. ok. 13, 8 mln ton węgla. Krajowe kopalnie dostarczyły ok. 5 mln ton. Reszta pochodzi z importu, głównie z Rosji ale w tym roku są problemy z jego przywozem z powodu remontu mostu kolejowego na Białorusi. Poza tym w Rosji także nie ma nadwyżki węgla.

 

Z informacji WysokieNapiecie.pl wynika, że w horyzoncie najbliższych kilku lat lukę na polskim rynku wypełnić może także – otwierana także z myślą o eksporcie do Polski – kopalnia węgla w Chakasji na Syberii, która ma dostarczać sortowany węgiel dla odbiorców indywidualnych.

 

Większe inwestycje, sięgające nawet 1,6 mld zł, na przyszły rok zapowiada także Polska Grupa Górnicza. Z przedstawionej w lutym strategii wynikało jednak, że połączone PGG i KHW będą zwiększaćprzede wszystkim wydobycie miałów, a nie grubego węgla.

 

Długoterminowe inwestowanie w wydobycie takiego węgla jest jednak wątpliwe z finansowego punktu widzenia. Wymaga innej techniki i większych inwestycji, a PGG, delikatnie mówiąc, nie cierpi na nadmiar środków finansowych. Tymczasem w 2018 r. wejdzie w życie rozporządzenie ministra rozwoju o standardach dla kotłów węglowych, to ze sklepów znikną kopciuchy, w których pali się grubym węglem, a przy okazji oponami, śmieciami itd. W nowych kotłach tzw. V klasy z automatycznym podajnikiem będzie można używać tylko wysokokalorycznych miałów o niskiej zawartości siarki i popiołu. Takiego węgla jest w Polsce bardzo niewiele. Oczywiście stare kopciuchy zostaną, ale w wielu gminach będą uruchomiane programy ich wymiany.


 

 W naszej ofercie posiadamy nawozy rolnicze i ogrodnicze


Polecamy w 100 % naturalne nawozy - obornik kurzy i bydlęcy

 

Polecamy Państwu nawóz naturalny „Bioster”, produkowany z obornika kurzego, bogaty w składniki organiczne i mikroelementy. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku nawożenia upraw warzyw, owoców i roślin ozdobnych oraz trawników i szkółek.

„Bioster” nie zawiera w swoim składzie patogenów ani nasion chwastów. Występuje w formie granulatu. Dzięki regularnym badaniom próbek obornika, możemy zapewnić stałą zawartość NPK. To bardzo trwały nawóz - przenikanie składników pokarmowych do gleby jest rozłożone w czasie, co przynosi bardzo dobre rezultaty. Użycie nawozu naturalnego „Bioster” sprawia, że gleba staje się bardziej żyzna oraz poprawiają się jej właściwości fizyczne i chemiczne, stosunki wilgotnościowe, jak również aktywność mikrobiologiczna.

Zawiera 67% substancji organicznej.
Bogaty w mikroelementy: Na, Fe, B, Cu, Zn, Mn.

Stosowanie:
Nawóz powinien być stosowany krótko przed siewem lub sadzeniem roślin oraz w okresach intensywnego wzrostu i pobierania składników pokarmowych przez rośliny. Może być stosowany w 2-3 dawkach w ciągu okresu wegetacyjnego. Nawóz należy wymieszać z glebą wkrótce po rozsiewie.

 

WYSOKI SEZON !!!

 

W trakcie wysokiego sezonu zamówienia realizujemy z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Podczas wysokiego sezonu należy się liczyć z chwilowym brakiem poszczególnego towaru.

Węgiel od września do kwietnia może mieć podwyższoną wilgotność.

Radzimy zatem o przemyślane i wcześniejsze zakupy.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu 71 315 21 22

 

 

 

NOWOŚĆ

Brykiet REKORD, który jest produkowany z wysuszonego i specjalnie sprasowanego miału węgla brunatnego, to doskonale nadający się do kominków oraz pieców c.o. opał. Długo utrzymujący się żar i wysoka wartość opałowa, a także niewielka zawartość popiołu to główne zalety brykietu REKORD. Zachęcamy do zakupu.

Wartość opałowa : min 19,0 MJ / kg
Wilgotność: 19,0%
Popiół:5,5%
Substancje lotne:41,0%
Siarka < 0,35%

Brykiet Record

 Cena

745 zł/ tona luz

17 zł/ worek 20 kg

Ekogroszek Centrum to skład opału niedaleko Wrocławia, który oferuje sprzedaż najlepszych materiałów opałowych w atrakcyjnych cenach. Oprócz szerokiego wyboru ekogroszków, w naszej ofercie posiadamy także węgiel brunatny, węgiel kamienny oraz materiały drewnopochodne m.in. brykiet drzewny.